Regulacja drzwi balkonowych. Jak wyregulować drzwi na balkon?

Sezon letni to moment w, którym najczęściej korzystamy z drzwi tarasowych lecz nie oznacza to, że w zimę nie są one otwierane oraz zamykane. Tak samo jak auto, czy rower w momencie, gdy nie są serwisowane mogą ulec uszkodzeniu tak samo jest w przypadku drzwi tarasowych, które trzeba regularnie regulować. Jak powinna więc wyglądać tego typu regulacja? Regulacja drzwi balkonowych jest potrzebna w momencie, kiedy przez nie wydostaje się duża ilość powietrza lub nie chcą się one prawidłowo zamykać.

Kiedy należy regulować drzwi balkonowe?

Do regulacji drzwi balkonowych należy przystąpić w dwóch przypadkach takich jak: 

  • W momencie, gdy mamy nieszczelne drzwi balkonowe przez, które przedostaje się dużo powietrza. 
  • Czujemy opór podczas zamykania i otwierania drzwi 
  • Drzwi mimo przeprowadzonej konserwacji skrzypią 

Drzwi balkonowe dodatkowo można uszczelnić co powinniśmy wykonać przed sezonem zimowym. Wykonuje się to właśnie poprzez ich odpowiednią regulację, gdyż są one wtedy lepiej dopasowane do ramy. Fachowcy twierdzą, że pierwszą regulację drzwi powinniśmy wykonać po roku od ich montażu. To właśnie wtedy najczęściej drzwi opadają co może skutkować problemami z ich otwieraniem. 

Jak wyregulować drzwi balkonowe?

Samodzielne wykonanie regulacji drzwi to wcale nie trudny proces, a procedura jest taka sama jak w przypadku regulacji okien balkonowych. Do regulacji drzwi balkonowych będzie nam potrzebny odpowiedni klucz imbusowy 4 mm w wersji prostej lub krzywej ułatwiającej odpowiednie dokręcenie. Regulacje zawsze rozpoczynamy od dolnych zawiasów po uprzednim ich uchyleniu. Regulacja dolna powoduje zmianę pozycji drzwi na lewo lub prawo. Kolejny krok to regulacja górnych zawiasów, które pozwalają nam uzyskać lepszą pozycję skrzydła po przekątnej. Po wykonaniu wszystkich czynności sprawdzamy, czy drzwi balkonowe dobrze się zamykają. Jednak, gdyby się okazało, że coś jest nie tak to ponawiamy regulacje przekręcając śruby o pół obrotu.

Regulacja pozioma i pionowa

Regulacja pozioma odbywa się przy użyciu zawiasu górnego i pozwala nam na: 

  • ustawienie przesunięcia skrzydła drzwiowego w poziomie względem ościeżnicy, a także moc docisku w momencie, gdy mamy zamknięte skrzydło drzwiowe
  • ustawienie położenia drzwi po przekątnej, czyli regulacja górnej śruby spowoduje obniżenie bądź podwyższenie drzwi balkonowych. 

Regulacja pionowa z wykorzystaniem zawiasu dolnego odbywa się w następujący sposób: 

W momencie obrotu śruby w prawą stronę dochodzi do opuszczenia skrzydła jako części regulacji w płaszczyźnie pionowej 

Jednak w momencie obrotu śruby w lewą stronę dochodzi do uniesienia skrzydła, czyli również do regulacji w płaszczyźnie pionowej.

Regulacja mimośrodowych rolek regulujących wpływa na pozycję skrzydła w następujący sposób:

zmniejsza docisk skrzydła do ościeżnicy na okres letni, a zwiększa docisk na okres zimowy.

Regulacja mimośrodów wpływa nie tylko na temperaturę o każdej porze roku, ale sprawia, że dopływ świeżego powietrza przy otwartych drzwiach tarasowych jest znacznie lepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.