Przycinanie i formowanie świerków – jak często i kiedy?

Świerki to chyba najpopularniejsze iglaki rosnące w Polsce. W naszym klimacie drzewo to rosnąć może właściwie w każdych warunkach. Pięknie wygląda jako pojedynczy okaz, nadaje też do formowanych żywopłotów. Kiedy przycinać te drzewa, żeby zachować ich niepowtarzalny wygląd? Jak przeciąć duże świerki, by nie wyrządzić im krzywdy. Poznajmy skuteczny przepis na idealne cięcie iglaków.

Kiedy przycinać świerki, by uzyskać najlepszy efekt?

Przełom marca i kwietnia to idealny termin na cięcie świerków. Jeśli nie zrobiliśmy tego wiosną, można próbować przyciąć świerki późnym latem lub wczesną jesienią. Warto jednak wiedzieć, że wczesna zima lub jesienne przymrozki mogą im zaszkodzić.

Należy pamiętać, że drzewa iglaste przycina się wiosną nie ze względów estetycznych. Chodzi o to, by świerki miały czas potrzebny do zagojenia ran. Powinny się one starannie zabliźnić do czasu nadejścia pierwszych przymrozków.

Pogoda lubi płatać nam figle, czasami jesień jest ciepła, słoneczna i trwa aż do grudnia. Wszystko zależy jednak od konkretnego roku. Zdarza się przecież, że już w październiku pojawiają się pierwsze przymrozki. To właśnie dlatego wiosna jest idealnym terminem na cięcie świerków.

Jeśli chcemy, by nasze drzewa wyglądały estetycznie i były zdrowe, nie możemy dopuszczać do powstania 2 lub więcej przewodników. W przypadku obcinania wierzchołków drzew iglastych rolę przewodników przejmuje jeden z mocniejszych pędów.

Ostre narzędzia to podstawa w cięciu świerków

Cięcie świerków nie należy do zadań specjalnie trudnych. Należy zadbać o to, by narzędzia, którymi będziemy ścinać gałązki, były czyste i ostre. Zachowanie odpowiedniej sterylności sprawi, że nie narazimy naszych drzew na infekcję chorobami grzybiczymi.

Mocne przycięcie skutkować będzie szybkim zagęszczaniem drzewa. Ma to niezwykle istotne znaczenie w przypadku świerków przeznaczonych na żywopłot. Wielu osobom formowany żywopłot kojarzy się z żywotnikami. Wykorzystując odpowiednie odmiany jak np. świerk srebrny, możemy uzyskać piękny, zielony żywopłot na długie lata.

Formowanie świerków w żywopłotach ma jeszcze jeden cel. Zapobieganie pozbywania się dolnych gałęzi. Jeśli zostawimy nasz żywopłot bez opieki, drzewa bardzo szybko urosną. Stopniowo zaczną jednak tracić dolne gałęzie. W przypadku żywopłotu będzie to wyglądało bardzo brzydko.

Należy pamiętać, że świerki to drzewa, które charakteryzują się bardzo szybkim wzrostem. Odpowiednie cięcie zapewni im właściwą gęstość i piękny wygląd.

Czym najlepiej przycinać duże świerki?

Wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć i jak wyglądają nasze drzewa. Jeśli są przycinane regularnie i zależy nam na delikatnej korekcie, to z powodzeniem możemy wykorzystać nożyce do żywopłotów.

Jeśli jednak rosły dłuższy czas bez przycinania lub chcemy przyciąć duży świerk, konieczne może być użycie sekatora oburęcznego lub solidnych nożyc, które pozwolą nadać im odpowiedni kształt.

Tak naprawdę świerki możemy przycinać dowolnym narzędziem ogrodniczym, które jest do tego przystosowane. Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest odpowiednie naostrzenie narzędzi. Zapobiegnie to kaleczeniu i szarpaniu gałązek.

Stosując tępe sekatory, narażamy drzewo na choroby a uzyskany efekt daleki będzie od ideału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.